Technologie AC Vent™ - pouze na oblečení KJUS.

Technologie AC Vent™ - pouze na oblečení KJUS.

Může to vypadat jako pouhý zip na předloktí, ale za technologií KJUS AC Vent™ se ukrývá víc jak rok navrhování, testování, ladění a opět dalšího testování, jak v laboratoři a na svazích. To vše, aby lyžaři měli co nejjednodušší, efektivní a účinnou možnost ochlazení při lyžování. A toto je ten příběh.

„Testy dokazují snížení tepové frekvence o 15-20 úderů za minutu při lyžování, při používání KJUS AC Vent™ - jednoduchá ale velice účinná technologie“

Ken Kurtweg, Vedoucí inovací, KJUS

Lyžování je výzva

Lyžování je jedinečný sport, naprosto odlišný od ostatních. Pro začátek, už jenom prostředí kde se odehrává, je vlhké a plné sněhu a větru. Proto už jenom navrhování oblečení, které by umožnilo svému majiteli dělat vše, co se mu zamane, je obrovská výzva. V minulosti se často museli dělat kompromisy i u tak základních věcí jako je zateplení a voděodolnost. Aby lyžař zůstal v teple a zároveň nepromoknul, musel často trpět hromadící se vlhkost/pot uvnitř oblečení.

„Odvětrání“ z pohledu vědy a vědců

Na začátku této výzvy jsme vyrobili prototypy s 15 až 20 různými druhy odvětrání a vydali jsme se s nimi na naše nejoblíbenější testovací místo, švýcarských Alp, kde jsme zkoušeli, které z nich nás ochladí nejúčinněji. Po těchto testech jsme se spojily s EMPA a jejími vědci abychom posunuli naše prototypy na vyšší úroveň.

EMPA – švýcarská národní laboratoř pro výzkum materiálů a technologií – jeden z předních světových hráčů na poli inovací materiálů. Díky této spolupráci jsme mohli zkoumat prototypy bund na „potících se“ figurínách. V klimatických komorách jsme simulovali různé druhy počasí, od větru 30km/h až po teplotu -10°C. A výsledky? Totální neúspěch! Ani jeden z prototypů nám neposkytl to, co jsme chtěli. Kontrolované ochlazení lyžaře.

Průlom – jednoduché, ale účinné!!

Problém u prvních návrhů byl, že byly umístěné moc blízko tělu, a tak při nízkých teplotách a velkém větru, docházelo k příliš velkému a rychlému ochlazování těla a orgánů. Ideální místo pro odvětrání přišlo až po mnoha a mnoha dalších pokusech a spolupráci s EMPA, vědci zabývajících se pohybem těla, designérech a odborníky na materiály – vnitřní strany předloktí.

Právě zde jsou cévy nejblíže pokožce. Nahromaděné teplo uvnitř bundy může snadno ven a zároveň venkovní vzduch ochlazuje proudící krev z končetin zpátky do těla. Toto „napojení“ na přirozený ochlazovací systém člověka a jeho krevní oběh, nám umožnilo efektivně regulovat teplotu celého těla jednoduchým ochlazením vnitřních stran předloktí. A tak se zrodila patentovaná technologie KJUS AC Vent™.

Když se snoubí věda s šitím

Po utřídění všech vědeckých poznatků nám zbýval poslední díl skládačky, zasazení odvětrání AC Vent™ do lyžařské bundy. Jako nejlepší varianta na otevírání/zavíraní různými typy rukavic jednou rukou, se nám osvědčily zipy. Vnitřní strana předloktí, tak po osmi letech vývoje dostala svoji finální podobu.

AC Vent™ je nyní dostupný na všech nových modelech bund, a tak můžete mít svoji teplotu neustále pod kontrolou. Nyní budete trávit méně času převlékáním a úpravou oblečení, aby Vám nebylo moc horko nebo zima, a budete tak mít víc času a energie na lyžování.  To vše díky KJUS AC Vent™.